20-го червня IOF MC випустила перше доповнення до ISOM 2017, що змінює рекомендовану технологію друку карт, а саме визначення кольорів з кольорової схеми PMS на CMYK. Я підготував неофіційний переклад цього документу українською. Оригінал можна завантажити тут.
Передумови
За останніх 25 років процес створення/креслення спортивних карт зазнав радикальних змін, але рекомендовані методи друку залишаються все тими ж.
На початку 1990-х карти все ще малювалися тушшю на пластикових кальках, хоча б по одному окремому листу кальки для кожного з п’яти базових кольорів спортивної карти, зазвичай 15-20 листів. Друкарні використовували застарілу технологію відтворення, щоб виготовити друкарські форми – по одній для кожного з кольорів, що визначалися кольоровою схемою PMS, і тільки потім виконати друк.
Однак, сьогодні усі карти кресляться на комп’ютерах з використанням прогресивних програмних засобів, і більшість із них відтворюються за допомогою лазерних принтерів, що використовують систему розподілу кольорів CMYK.
Індустрія офсетного друку сьогодні майже повністю перейшла на використання технології CMYK, таким чином, з кожним роком стає все важче знайти друкарню, що володіє відповідним досвідом та фарбами для друку плашковими кольорами у системі PMS.
Крім того:
- Використання CMYK дарує ширший простір кольорів
- Офсетний друк з використанням CMYK є дешевшим та швидшим
- Краще використовувати єдине визначення кольорів протягом усього процесу створення карти – від креслення до друку.
У зв’язку з цим, IOF вирішила змінити рекомендовану технологію друку з плашкових кольорів на CMYK.
Опис технологій друку
PMS (Друк плашковими кольорами)
PMS (Pantone Matching System) означає що карта друкується 5 чистими кольорами (чорний, коричневий, синій, зелений та жовтий). Їх відтінки визначаються у кольоровому просторі PMS. Менший відсоток заповнення кольором досягається за допомогою використання менш щільного растру.
Головна перевага використання плашкових кольорів у системі PMS полягає у тому, що усі (100-відсоткові) кольори наносяться суцільними (не растрами і не сумішшю) фарбами, що робить, наприклад, горизонталі однорідними та різкими.
Недоліки виділяють такі:
- Ви не зможете надрукувати на карті логотипи, рекламу тощо, оскільки ці зображення визначаються кольоровою схемою CMYK.
- Друк плашковими кольорами є суттєво дорожчим, оскільки друкарні зазвичай працюють з кольоровою схемою CMYK. Це означає що їм доведеться здійснити очистку друкарської техніки, як до, так і після виконання друкарської задачі з використанням кольорів PMS. Крім того, це означає утворення великої кількості важких продуктів очистки, шкідливих для навколишнього середовища середовище. Понад те, фарби плашкових кольорів на сьогодні дорожчі за фарби для CMYK.
- Недостатній досвід роботи із плашковими кольорами у друкарській промисловості може спричинити проблеми із якістю друку цим методом.
- Друк з використанням PMS призводить до появи ефекту друку накладанням (overprinting), що знижує різкість друкованої продукції.
CMYK
CMYK означає що всі відтінки кольорів визначаються сумішшю у певній пропорції чотирьох базових кольорів – C=cyan (блакитний), M=magenta (пурпуровий), Y=yellow (жовтий), K=black (чорний) (або 100% C+M+Y). Наприклад, жовтий колір, що використовуються на спортивних картах визначається у CMYK як 27% magenta та 79% yellow.
Головні переваги CMYK такі:
- Єдина технологія може застосовуватися як при офсетному так і при лазерному друці.
- Логотипи та реклама можуть друкуватися одночасно із самою картою.
- Дешевший та швидший офсетний друк.
- Легше знайти техніку для безпроблемного друку.
Недоліком є те, що змішування базових кольорів CMYK, необхідне для отримання кольорів що використовуються на спортивних картах, може призвести до втрати різкості тонких ліній. Ця проблема стосується в основному коричневих об’єктів.
CMYK+B
CMYK+B є гібридом CMYK та PMS, розробленим спеціально для друку спортивних карт з використанням технології CMYK. Його зміст полягає у тому, що всі коричневі об’єкти виключаються з кольорового простору CMYK. Коричневі об’єкти друкуються плашковим коричневим кольором, тоді як решта карти друкується звичайними кольорами CMYK. Таким чином можливо усунути єдиний суттєвий недолік CMYK (цей метод підходить тільки для офсетного друку).
Роздільна здатність і відтворення кольорів
Головним клопотом при CMYK-друку (як при лазерному так і при офсетному) стає забезпечення достатньої роздільної здатності. Для забезпечення прийнятної різкості лінійних об’єктів на звичайній спортивній карті необхідна роздільна здатність хоча б 230 lpi (ліній на дюйм) на етапі обробки растрового зображення (RIP). Якщо ж використовується CMYK+B, буде достатньо 200 lpi. Якщо роздільна здатність на етапі RIP буде нижчою, лінії виглядатимуть зернисто і будуть важче сприйматися спортсменом. Для спринтерських карт, карт для орієнтування на лижах і карт для трейл-О достатньо роздільної здатності 150 lpi на етапі RIP.
Визначення кольорів за схемою CMYK
Шість кольорів карти (включно з кольором знаків дистанції) для офсетного друку визначаються наступним чином:
- Чорний: 0_0_0_100
- Синій: 100_0_0_0
- Жовтий: 0_27_79_0
- Зелений: 76_0_91_0
- Коричневий: 0_56_100_18 (або PMS 471 для CMYK+B)
- Пурпуровий: 35_85_0_0, або використовуйте PMS “Purple”
Для лазерних принтерів не може існувати постійних визначень кольорів, оскільки кожен окремий лазерний принтер відтворює кольори трошки “по своєму”. Для корекції визначення CMYK кольорів на конкретному лазерному принтері рекомендується використовувати тестові листи IOF.
Послідовність накладання головних відтінків кольорів у програмних засобах для креслення карт має бути такою:
- Пурпуровий
- Білий (замалювати все)
- (Всі кольори)
- Чорний (крім 100% чорного для великих будівель)
- Синій 100% для лінійних і точкових знаків
- Коричневий 100%
- Пурпуровий (знаки дистанції)
- Заповнення доріг (коричневий 50%)
- Обводка доріг (чорний 100%)
- Синій 100% (площинні знаки, болота)
- Синій 70%
- Синій 50%
- Коричневий 50%
- Зелений 50% + Жовтий 100%
- Зелений 100%
- Зелений 60%
- Зелений 30%
- Чорний 25%
- Чорний 20%
- Жовтий 100%
- Жовтий 50%
Знаки дистанції
Традиційно при офсетному друці, знаки дистанції та інша додаткова інформація наносяться додатковим етапом друку на вже роздруковану попередньо карту. Для цього застосовується PMS колір “Purple”. У цьому випадку проявляється overprint-ефект, що робить видимими важливі елементи карти крізь знаки дистанції.
При лазерному друці необхідно симулювати цей ефект. Найлегший спосіб досягти цього – помістити пурпуровий колір у порядку кольорів під чорний, коричневий і синій 100% (див. розділ 4). IOF не рекомендує застосовувати складніші методи досягнення overprint-ефекту, оскільки це може ускладнити друк карти у високій роздільній здатності.
Папір
Для офсетного друку рекомендується папір з покриттям, щільністю 100-120 г/м2.
При лазерному друці важливо використовувати спеціальний папір для кольорового лазерного друку, щільністю 100-110 г/м2.
Сьогодні у продажу є багато видів пластикового паперу, що підходить як для офсетного так і для лазерного друку. Однак, слід звертати увагу на гладкість поверхні такого паперу та його здатність багатократно згинатися.
Наполегливо рекомендується попереднє тестування нового паперу в умовах справжніх змагань при вогкій погоді.