На минулих вихідних пройшли регіональні змагання, які ми скорочено називаємо Кубок Центру. Я був задіяний у їх організації в якості дистанційника і мав нагоду провести кілька цікавих експериментів, одним з яких стало планування дистанцій у програмі Purple Pen.
Проект Purple Pen існує з лютого 2008-го року, але не дивно якщо ви не чули про нього, навіть маючи досвід організації дистанцій, адже практично, Purple Pen дублює функціональність планувальника дистанцій в OCAD. При цьому він піднімає на свій прапор лише дві переваги перед OCAD:
- Він безкоштовний
- У нього нема режиму попереднього перегляду (Preview mode), який, на думку авторів Purple Pen, робить планувальник OCAD недосконалим
Замало щоб звертати увагу на таку програму з сумнівною потрібністю, чи не так? Але так було лише до версії 3.0.0, яка зараз перебуває у стані beta. І повірте, ця версія здатна зробити планування дистанцій у рази приємнішим, а також вона робить Purple Pen незамінним інструментом, якщо ваші карти виходять не з OCAD, а з OpenOrienteering Mapper.
Зацікавив? – читайте далі, я опишу все по порядку.
Ось повний перелік можливостей стабільної версії Purple Pen:
- Друк карт у форматі .ocd з нанесеними дистанціями безпосередньо з програми (без використання OCAD), можливий також експорт дистанцій у відповідні файли .ocd, або .pdf для поліграфічного друку
- У якості карти можна використовувати векторні файли .ocd (підтримуються версії OCAD від 6 по 12), так і растрові зображення у форматах JPG, GIF, PNG, TIFF, BMP, а також PDF
- Друк чудово оформлених легенд КП з піктограмами, або/та текстовим описом. Текстовий опис генерується автоматично (лише англійською), але можливо задати його і вручну. Є можливість друку легенд прямо на карті
- Автоматичний підрахунок довжини дистанцій
- Забезпечується правильність номерів та легенд спільних для кількох дистанцій КП
- Показ або друк контрольної карти з усіма КП
- Просте керування нумерацією КП – можна змінювати їх по одному, або всі разом
- Підрахунок кількості учасників, що відвідують певний КП, або проходять певний перегон
- Друк контрольних карточок для всіх груп, для швидкої перевірки
- Експорт даних про дистанції у сторонні програми для управління змаганнями, такі як системи електронної відмітки (підтримується стандартний IOF XML формат)
- Перегляд та друк звітів по дистанціям та КП
- Передача координат КП у GPS пристрої
А ось що додалося у версії 3.0.0. Ось вони:
- У якості базової карти тепер можна використовувати векторні карти OpenOrienteering Mapper у форматах .omap та .xmap
- Сплановані дистанції також можуть бути експортовані у файли .omap
- Підтримка нелінійних дистанцій, таких як “метелики”, та естафети з розсіюванням
- Рушій обробки PDF замінено з GPL Ghostscript на PDFium від команди Google Chrome, що суттєво понизило вимоги до якості PDF, а особливо тих, які генерує OCAD
- Підтримка 64-бітних систем. Таким чином на сучасних комп’ютерах Purple Pen може обробляти дуже великі зображення (до 500 мегапікселів)
А тепер більш детально про деякі з цих можливостей
Друк легенд на карті
– Пффф… – скажете ви – OCAD теж так вміє!
– Вміє, але не так – відповім я.
Для того щоб створити блок легенд просто наберіть їх у лівій частині вікна, натисніть на кнопку Add Descriptions і намалюйте блок легенд у області карти.
Блок легенд може бути довільного розміру і форми. Purple Pen автоматично налаштує висоту строки і відобразить її у статусній області. Якщо ви намалюєте блок ширшим ніж вищим, то він автоматично розіб’ється на колонки. Область друку буде автоматично зміщена якщо легенди вилізуть краєм за неї і навіть якщо легенди замалюють номер якогось КП на дистанції, то цифри “розбіжаться” таким чином щоб все читалося. Все працює дуже інтуїтивно – просто рухайте блок легенд по карті у довільне місце і змінюйте його форму як заманеться, а Purple Pen потурбується про те щоб він виглядав якнайкраще!
Також варто зазначити що вид легенд задається окремо для кожної з дистанцій, тому незалежно від кількості КП ви можете розмістити його у найвигіднішому місці карти.
Розрізи з’єднувальних ліній та кругів КП
Якщо дистанція перетинає сама себе, або її елементи замальовують важливі об’єкти карти, рекомендується робити розрізи на цих елементах. В OCAD ми використовуємо для цього звичний інструмент “ножиці”, але погляньте як це робить Purple Pen:
Першу ситуацію він розрулуює взагалі без нашої участі. Що там де є на карті, він, звісно, не знає, тому такі розрізи доведеться додати вручну. Але, на відміну від OCAD, я можу не лише додавати їх але і видаляти. У планувальнику OCAD немає можливості видалити розріз, крім як відмінити попередню дію (насправді є. Треба використати ножиці з якимось модифікатором).
Зверну увагу і на розстановку номерів КП. Вони уникають перетину елементами дистанції і вимальовуються саме у тих місцях де і мають бути. До цих змагань я спланував понад 20 дистанцій і рухав номера КП лише 2 рази. Непоганий результат, егеж?
Генерація контрольних карточок
Суддівська колегія була приємно вражена коли перед перевіркою карточок я надав друковані контрольні карточки по всім групам. Із Purple Pen це зовсім не важко. Не буду вдаватися в подробиці, просто покажу результат
Нелінійні дистанції
Починаючи від версії 3.0.0 у Purple Pen з’явилася можливість вставляти у дистанції розвилки. Це дозволяє планувати довгі дистанції з “метеликами” та естафети з розсіюванням. Для того щоб такими дистанціями було легше керувати, можна переключити панель з легендами на схематичне відображення порядку проходження дистанції.
На жаль, якщо я вставлю дві розвилки, то програма буде сприймати їх як варіанти A, B, C і D. І байдуже йому на те що мені потрібні лише два варіанти A і B. Я не знайшов як обійти цю ситуацію, тому довелось робити костилі.
Різноманітні звіти по дистанціям
Деякі з подібних звітів ми можемо бачити і в OCAD, а деякі є новими для мене.
Стандартний звіт Course Summary
Є також звіт із довжинами перегонів. Не знаю навіщо, але нехай буде.
Звіт по використанню КП різними групами
Крутий звіт по навантаженню на КП і перегони
І мій улюблений звіт Event Audit який намагається виявити та вказати на помилки при плануванні дистанцій
У даному випадку він говорить що я не вказав набори висот по дистанціям, що є певні КП, які стоять ближче ніж це рекомендують норми IOF, акцентує увагу якщо ці КП стоять на однотипних об’єктах, а також вказує на деякі помилки в легендах. Наприклад якщо у колонці G вказано що КП “між об’єктами”, то колонки D та E мають бути заповнені обидві.
У якості висновку
Незважаючи на певні недоробки та недосконалу стабільність у стані beta, мені сподобалось працювати з Purple Pen. Ця безкоштовна програма доповнює стек програм необхідних для підготовки карт від “чистого листа” до проведення змагань. Підтримка omap/xmap дозволяє друкувати карти прямо з їх векторних версій, що звісно, позитивно впливає на якість друкованих карт і гарантує правильність накладання кольорів. Приємні автоматизаційні дрібнички також не залишать вас байдужими. Спробуйте Purple Pen і можливо, він стане вашим основним інструментом!
Офіційний сайт програми – purplepen.golde.org
Apr 19, 2017
Final release of version 3.0.0 has been released. It fixes issues relating to loading certain OpenOrienteering Mapper files.
http://purplepen.golde.org/downloads/purplepen-300.exe
http://purplepen.golde.org/change_summary.htm
Thanks! I’m going to use it on our upcoming local event.
(насправді є. Треба використати ножиці з якимось модифікатором).
– Для цього потрібно два рази клікнути ножицями на розрізане місце і лінія відновиться, це працює і з розрізаним КП
Дякую за відповідь, але у мене на OCAD10 це працює тільки з розрізами на КП. Забрати небажаний розріз з лінії вдалося тільки пересунувши КП на іншу точку, а потім повернувши його назад. Так, лінії до КП, і сам КП, перемальовуються і усі розрізи з них зникають. Це незручно, але якось так…