Огляд можливостей Purple Pen 3.0.0

На минулих вихідних пройшли регіональні змагання, які ми скорочено називаємо Кубок Центру. Я був задіяний у їх організації в якості дистанційника і мав нагоду провести кілька цікавих експериментів, одним з яких стало планування дистанцій у програмі Purple Pen.
Логотип Purple Pen
Проект Purple Pen існує з лютого 2008-го року, але не дивно якщо ви не чули про нього, навіть маючи досвід організації дистанцій, адже практично, Purple Pen дублює функціональність планувальника дистанцій в OCAD. При цьому він піднімає на свій прапор лише дві переваги перед OCAD:

 1. Він безкоштовний
 2. У нього нема режиму попереднього перегляду (Preview mode), який, на думку авторів Purple Pen, робить планувальник OCAD недосконалим

Замало щоб звертати увагу на таку програму з сумнівною потрібністю, чи не так? Але так було лише до версії 3.0.0, яка зараз перебуває у стані beta. І повірте, ця версія здатна зробити планування дистанцій у рази приємнішим, а також вона робить Purple Pen незамінним інструментом, якщо ваші карти виходять не з OCAD, а з OpenOrienteering Mapper.
Зацікавив? – читайте далі, я опишу все по порядку.

Ось повний перелік можливостей стабільної версії Purple Pen:

 • Друк карт у форматі .ocd з нанесеними дистанціями безпосередньо з програми (без використання OCAD), можливий також експорт дистанцій у відповідні файли .ocd, або .pdf для поліграфічного друку
 • У якості карти можна використовувати векторні файли .ocd (підтримуються версії OCAD від 6 по 12), так і растрові зображення у форматах JPG, GIF, PNG, TIFF, BMP, а також PDF
 • Друк чудово оформлених легенд КП з піктограмами, або/та текстовим описом. Текстовий опис генерується автоматично (лише англійською), але можливо задати його і вручну. Є можливість друку легенд прямо на карті
 • Автоматичний підрахунок довжини дистанцій
 • Забезпечується правильність номерів та легенд спільних для кількох дистанцій КП
 • Показ або друк контрольної карти з усіма КП
 • Просте керування нумерацією КП – можна змінювати їх по одному, або всі разом
 • Підрахунок кількості учасників, що відвідують певний КП, або проходять певний перегон
 • Друк контрольних карточок для всіх груп, для швидкої перевірки
 • Експорт даних про дистанції у сторонні програми для управління змаганнями, такі як системи електронної відмітки (підтримується стандартний IOF XML формат)
 • Перегляд та друк звітів по дистанціям та КП
 • Передача координат КП у GPS пристрої

А ось що додалося у версії 3.0.0. Ось вони:

 • У якості базової карти тепер можна використовувати векторні карти OpenOrienteering Mapper у форматах .omap та .xmap
 • Сплановані дистанції також можуть бути експортовані у файли .omap
 • Підтримка нелінійних дистанцій, таких як “метелики”, та естафети з розсіюванням
 • Рушій обробки PDF замінено з GPL Ghostscript на PDFium від команди Google Chrome, що суттєво понизило вимоги до якості PDF, а особливо тих, які генерує OCAD
 • Підтримка 64-бітних систем. Таким чином на сучасних комп’ютерах Purple Pen може обробляти дуже великі зображення (до 500 мегапікселів)

А тепер більш детально про деякі з цих можливостей

Друк легенд на карті

– Пффф… – скажете ви – OCAD теж так вміє!
– Вміє, але не так – відповім я.
Для того щоб створити блок легенд просто наберіть їх у лівій частині вікна, натисніть на кнопку Add Descriptions і намалюйте блок легенд у області карти.

Блок легенд у Purple Pen
Блок легенд у Purple Pen

Блок легенд може бути довільного розміру і форми. Purple Pen автоматично налаштує висоту строки і відобразить її у статусній області. Якщо ви намалюєте блок ширшим ніж вищим, то він автоматично розіб’ється на колонки. Область друку буде автоматично зміщена якщо легенди вилізуть краєм за неї і навіть якщо легенди замалюють номер якогось КП на дистанції, то цифри “розбіжаться” таким чином щоб все читалося. Все працює дуже інтуїтивно – просто рухайте блок легенд по карті у довільне місце і змінюйте його форму як заманеться, а Purple Pen потурбується про те щоб він виглядав якнайкраще!

Також варто зазначити що вид легенд задається окремо для кожної з дистанцій, тому незалежно від кількості КП ви можете розмістити його у найвигіднішому місці карти.

Розрізи з’єднувальних ліній та кругів КП

Якщо дистанція перетинає сама себе, або її елементи замальовують важливі об’єкти карти, рекомендується робити розрізи на цих елементах. В OCAD ми використовуємо для цього звичний інструмент “ножиці”, але погляньте як це робить Purple Pen:

Розриви з'єднувальних ліній у Purple Pen
Розриви з’єднувальних ліній у Purple Pen

Першу ситуацію він розрулуює взагалі без нашої участі. Що там де є на карті, він, звісно, не знає, тому такі розрізи доведеться додати вручну. Але, на відміну від OCAD, я можу не лише додавати їх але і видаляти. У планувальнику OCAD немає можливості видалити розріз, крім як відмінити попередню дію (насправді є. Треба використати ножиці з якимось модифікатором).

Зверну увагу і на розстановку номерів КП. Вони уникають перетину елементами дистанції і вимальовуються саме у тих місцях де і мають бути. До цих змагань я спланував понад 20 дистанцій і рухав номера КП лише 2 рази. Непоганий результат, егеж?

Генерація контрольних карточок

Суддівська колегія була приємно вражена коли перед перевіркою карточок я надав друковані контрольні карточки по всім групам. Із Purple Pen це зовсім не важко. Не буду вдаватися в подробиці, просто покажу результат

Контрольна карточка згенерована у Purple Pen
Контрольна карточка згенерована у Purple Pen

Нелінійні дистанції

Починаючи від версії 3.0.0 у Purple Pen з’явилася можливість вставляти у дистанції розвилки. Це дозволяє планувати довгі дистанції з “метеликами” та естафети з розсіюванням. Для того щоб такими дистанціями було легше керувати, можна переключити панель з легендами на схематичне відображення порядку проходження дистанції.

Порядок проходження нелінійної дистанції у Purple Pen
Порядок проходження нелінійної дистанції у Purple Pen

На жаль, якщо я вставлю дві розвилки, то програма буде сприймати їх як варіанти A, B, C і D. І байдуже йому на те що мені потрібні лише два варіанти A і B. Я не знайшов як обійти цю ситуацію, тому довелось робити костилі.

Різноманітні звіти по дистанціям

Деякі з подібних звітів ми можемо бачити і в OCAD, а деякі є новими для мене.
Стандартний звіт Course Summary

Звіт про дистанції у Purple Pen
Звіт про дистанції у Purple Pen

Є також звіт із довжинами перегонів. Не знаю навіщо, але нехай буде.
Звіт по використанню КП різними групами

Control cross-reference з Purple Pen
Control cross-reference з Purple Pen

Крутий звіт по навантаженню на КП і перегони

Звіт по навантаженню на КП і перегони з Purple Pen
Звіт по навантаженню на КП і перегони з Purple Pen

І мій улюблений звіт Event Audit який намагається виявити та вказати на помилки при плануванні дистанцій

Звіт Event Audit з Purple Pen
Звіт Event Audit з Purple Pen

У даному випадку він говорить що я не вказав набори висот по дистанціям, що є певні КП, які стоять ближче ніж це рекомендують норми IOF, акцентує увагу якщо ці КП стоять на однотипних об’єктах, а також вказує на деякі помилки в легендах. Наприклад якщо у колонці G вказано що КП “між об’єктами”, то колонки D та E мають бути заповнені обидві.

У якості висновку

Незважаючи на певні недоробки та недосконалу стабільність у стані beta, мені сподобалось працювати з Purple Pen. Ця безкоштовна програма доповнює стек програм необхідних для підготовки карт від “чистого листа” до проведення змагань. Підтримка omap/xmap дозволяє друкувати карти прямо з їх векторних версій, що звісно, позитивно впливає на якість друкованих карт і гарантує правильність накладання кольорів. Приємні автоматизаційні дрібнички також не залишать вас байдужими. Спробуйте Purple Pen і можливо, він стане вашим основним інструментом!

Офіційний сайт програми – purplepen.golde.org

Огляд можливостей Purple Pen 3.0.0

4 коментарі до “Огляд можливостей Purple Pen 3.0.0

 1. (насправді є. Треба використати ножиці з якимось модифікатором).
  – Для цього потрібно два рази клікнути ножицями на розрізане місце і лінія відновиться, це працює і з розрізаним КП

  1. Дякую за відповідь, але у мене на OCAD10 це працює тільки з розрізами на КП. Забрати небажаний розріз з лінії вдалося тільки пересунувши КП на іншу точку, а потім повернувши його назад. Так, лінії до КП, і сам КП, перемальовуються і усі розрізи з них зникають. Це незручно, але якось так…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *