Огляд ISOM2017 від ФСО Великої Британії

Род Постлвайт (Rod Postlethwaite) – лідер потужної групи картографів Великої Британії – заснував видання Mapping News, призначене для того щоб тримати в курсі подій розрізнених картографів об’єднаного королівства. Деякі матеріали, наведені у виданні, можуть бути легко перенесені і на інші країни, тому я пропоную вам вільний переклад огляду ISOM2017, опублікованого у першому і поки-що єдиному випуску Mapping News за літо 2017.

Титульний лист ISOM 2017
Однією з сильних сторін орієнтування є те, що ви можете взяти карту у будь-якій точці світу і при цьому зрозумієте її знаки, а відповідно, зможете ефективно змагатися з конкурентами на вашому рівні. Але так було не завжди. На зорі орієнтування використовувались топографічні карти, випущені національними картографічними підприємствами (такими як Ordnance Survey, або інші). В залежності від доступності матеріалу їх масштаб міг бути досить різним. На самому початку ХХ ст. взагалі використовувались карти у масштабі 1:100000 тому орієнтування тоді дуже сильно відрізнялося від спорту знайомого нам сьогодні. Офіційні карти бували застарілими, або погано відповідали місцевості, тому починаючи з 1950-х, орієнтувальники почали додавати на них пропущені деталі, або навіть повністю їх перемальовувати. При цьому знаки на таких картах різних країн відрізнялись, що давало суттєву перевагу спортсменам країни, яка приймала міжнародні змагання.

У 1961-му було засновано Міжнародну Федерацію Спортивного Орієнтування (IOF) і вже у 1969-му було випущено першу версію міжнародної специфікації спортивних карт (ISOM), над якою працювали Jan-Martin Larsen (NOR), Christer Palm (SWE) та Ernst Spiess (SUI). Ця перша версія дещо відрізнялася від тої що ми маємо сьогодні, а саме, вона була розроблена для чотириколірних карт, створених за допомогою пера та чорнил і розмножених засобами скрінтону (рос.).

У 1975-му специфікацію було переглянуто і до списку кольорів додався зелений. Наступні версії ISOM були випущені у 1982, 1990 та 2000-му роках, і саме ця остання версія використовується зараз. Один з обов’язків IOF Map Commission – періодично переглядати специфікацію, щоб вона відповідала вимогам спорту по мірі його розвитку, та по мірі розвитку і покращення технологій. Починаючи з 2010-го року комісія працювала над покращенням специфікації і нарешті вона ратифікована IOF. British Orienteering Map Advisory Group (це щось таке як наш СТК ФСОУ – прим. пер.) ще не оголосила дату коли всі карти мають бути переведені на нову специфікацію, але було б розумно робити це поступово, щоб із початку 2018-го року всі нові карти використовували саме її.

Що змінилося? Відповідь – нічого надто радикально нового, лише планомірне покращення ISOM2000.
Умовні знаки: Маємо три повністю нових точкових знака – коричневий незаповнений трикутник для особливих об’єктів рельєфу (цей знак слід використовувати для терас, замість характерного лише для BOF знаку заповненого трикутника (не актуально для України – прим. пер.)), синя зірочка для особливих водних об’єктів (скоріше жахливий знак, на мою думку), і чорний п’ятикутник для відображення гігантських каменів (насправді ISSOM2017 не говорить що слід використовувати саме п’ятикутник і ніде не регламентує його розміри. З контексту зрозуміло що цей знак має показувати планову форму гігантського каменя, а п’ятикутник просто фігурує на зразку – прим. пер.).
Форми рельєфу: Допоміжні горизонталі стали тоншими, для підвищення ясності відображення. Тепер є дві щільності для ділянки з мікронерівностями, які залежать від того наскільки важко її долати.
Скелі та каміння: Новий знак гігантського каменя замінить старий знак Кам’яний стовп, хоча я сумніваюся що це стане доречним у Західному Середзем’ї! Також з’явився новий знак траншеї (зазвичай це старі кам’янисті траншеї часів світової війни), що складається з двох паралельних чорних ліній. Кам’яниста ділянка, подібно до ділянки з мікронерівностями, також тепер має фіксовану щільність, що відображає три різних рівні прохідності.
Водойми та болота: Для узгодження з спринтерською специфікацією, ISSOM2007, додано новий знак дрібної водойми. Старий знак синього кільця для особливого водного об’єкту замінив синій квадрат, це дозволяє уникнути проблем для спортсменів з ослабленим сприйняттям кольору і не плутати його з зеленим кільцем.
Рослинність: Номера знаків змінено для узгодження з спринтерськими ISSOM2007. З’явився додатковий відтінок зеленого для зовсім непрохідної рослинності; благородні та неблагородні напіввідкриті ділянки тепер можуть показуватись як з білими так і з зеленими крапками, що є ознакою присутності на них окремих кущів; зелена штрихова лінія тепер може використовуватись для відображення чіткої границі рослинності, хоча слід використовувати цей знак лише на дуже кам’янистій місцевості (зверніть увагу, цей знак не можна використовувати разом з лінією з чорних точок на одній і тій самій карті); Зелене кільце та зелена крапка тепер визначаються як окреме дерево та окремий кущ, відповідно (хоча використання зеленої крапки для показу окремих дерев все одно дозволено – прим. пер.).
Штучні об’єкти: Знак візирки тепер використовується разом з кольоровим фоном, який показує наскільки важко нею рухатись. Знак залізної дороги замінено на такий як описано в ISSOM2007, для забезпечення однорідності цих двох специфікацій. Будівлі тепер можна показувати не лише 100% чорним, але і 65% чорним (імовірно, 65% краще використовувати якщо карта включає міські ділянки з великою кількістю будинків), на додачу маємо сірий знак для показу навісів. Знаки стрільбища та могили тепер вважаються застарілими, остання зміна спричинена тим, що хрест символізує лише християнську могилу і погано описує могили в інших релігіях.
Технічні знаки: Відстань між лініями магнітного меридіану тепер складає 300 м на місцевості, не залежно від масштабу друку карти.
Знаки дистанції: Знаки дистанції при масштабуванні поводять себе так само як і решта знаків і мають пропорційно збільшуватись відносно масштабу 1:15000. Пурпуровий знак забороненої території тепер має штриховку навхрест, замість вертикальної.

Матеріали для ознайомлення:
Нову специфікацію ISSOM2017 можна знайти тут (англ.):

International Specification for Orienteering Maps ISOM 2017


так само як і перелік змін між новою версією та ISOM2000.
OCAD випустив набір знаків для OCAD 12 та 11, який можна завантажити тут

International Specification for Orienteering Maps (ISOM) 2017 Symbol Sets for OCAD 12


Там також можна знайти інструкцію (англ.) та CRT (таблицю перехресних зв’язків), яка допоможе конвертувати ваші карти зі знаків старої специфікації у нові, але є певні проблеми з процесом конвертації, якщо ви використовуєте набір знаків BOF (для України – ФСОУ – прим. пер.), або якщо створювали якісь знаки власноруч.
Bruce Bryant відмітив певні проблеми при використанні знаків ISOM2017 у старіших версіях OCAD, думаю це означає що він випустив файли з наборами знаків для OCAD 9 та 10.
(Будь ласка зверніть увагу, що випадкове розподілення точок для знаків Ділянка з мікронерівностями та Кам’яниста земля, на жаль, коректно працює лише в OCAD 12).

Огляд ISOM2017 від ФСО Великої Британії

4 коментарі до “Огляд ISOM2017 від ФСО Великої Британії

  1. OpenOrienteering Mapper сказав:

    > Будь ласка зверніть увагу, що випадкове розподілення точок для знаків Ділянка з мікронерівностями та Кам’яниста земля, на жаль, коректно працює лише в OCAD 12

    Але (можливо) буде корректно відображатися і в наступних версіях OpenOrienteering Mapper ;-)

    1. Воно вже коректно працює у нестабільних зборках з гілки 0.8x, але це переклад статті піврічної давності, і там йдеться лише про OCAD, тому я залишив цю тезу без змін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *